Sık Sorulan Sorular

İnternet sitesindeki fiyatlar güncel mi ? 

Web sitemizde fiyat listesi güncel olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan fiyatlar araç fiyatıdır ve tek yön ulaşım bedelidir. Şayet arzu ettiğiniz destinasyon için fiyat bilgisine web sitemiz üzerinde ulaşamıyorsanız lütfen online iletişim formunu doldurarak veya telefon ederek "+90 242 255 50 00 & +90543 543 07 68" fiyatlandırmayı öğrenebilirsiniz. Fiyatlarımıza %18 KDV dahildir.

 

Rezervasyon nasıl yapabilirim ? 
Rezervasyon için web sayfamızda bulunan rezervasyon formunu eksiksiz doldurarak bize ulaştırmanız gerekmektedir. Şayet rezervasyon saatinize 24 saat den az süre kalmış ise telefon ederek veya sms atarak ( +90 242 255 50 00 & +90543 543 07 68  ) rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

 

Havalimanında sizi nasıl bulabilirim ?


Sizi bekleyen görevlimiz bavul ve gümrük işlerinin tamamlanmasından sonraki çıkış kapısında, elinde dyktransfer.com logolu tabela, adınız veya belirlediğiniz kelime yazılı olan, A4 büyüklüğünde tabela ile sizi bekleyecektir.

Görevliyi bulamadığım zaman ne yapacağım ?
Herhangi bir araca binmeden lütfen size vereceğimiz veya iletişim sayfamızdaki cep telefon numaralarımızdan bizi arayınız.

 

Belirtilen ücret dışında başka bir ücret ödeyecek miyim ?
Hayır, Belirtilen transfer hizmet bedeli dışında bir ücret ödemeyeceksiniz.

Geliş uçağımızda gecikme olursa ne yapmalıyım ?
Hava limanları geliş yolculuğunuz sırasında olası bir rötar - gecikme için sizden extra ücret istenmez. Rötar - gecikme olursa mutlaka bize telefon ederek veya sms atarak +90 242 255 50 00 & +90543 543 07 68 bildirmeniz gerekiyor.

 

Araçlarınızda çocuk koltuğu varmı ? 
Çocuklu ailelerin çocukları ile güvenli olarak seyahat edebilmeleri için araçlarımızda (her araç için 1 adet) ücretsiz çocuk koltuğu bulundurmaktayız. Lütfen rezervasyon esnasında çocuk koltuğu ihtiyacınız varsa mutlaka bildiriniz.

 

Araçlarınız klimalı mı ?
Evet, tüm araçlarımız klimalıdır.

 

Bagaj ve gümrük işlemleri sırasında yarım saatten fazla zaman harcarsam, sorun olur mu?
Bagaj ve gümrük işlemleri sırasında 30 dakikalık gecikme sorun olmaz, 60 dakika gecikme süreniz bulunmaktadır, havalimanında kayıp bagaj sorunu ile karşılaştığınızda, ekstra bagaj işleri çıktığı zaman, bize haber vermeniz gerekmektedir.

 

Ne zaman rezervasyon yapabilirim ?
Rezervasyon sistemimiz online olarak 24 saat ve haftada 7 gün hizmet vermektedir.

 

Fatura kesiyor musunuz ?
Evet. Kurumsal veya Bireysel Fatura bilgilerinizi rezervasyon formunu doldururken tarafımıza iletiniz. E-faturanız transfer hizmetimizi kullandıktan bir veya iki iş günü içinde sizlere mail olarak gönderilecektir.

 

Havalimanından size nasıl ulaşabilirim ?
Konfirmasyon sırasında şehirlerimizdeki kontak numaralarımız bildirilecektir.

Dönüşte hangi terminale bırakılacağım ?
Uçuşunuzun özelliğine ve uçak firmanıza göre profesyonel çağrı merkezi arkadaşlarımız uçağınızın hangi terminalden kalktığına hemen ulaşacaktır ve Profesyonel araç sürücülerimiz uçağınızın kalkacağı terminale bırakacaktır. 
 
Ne kadar bahşiş vermeliyim ?
Aldığınız servisten memnuniyetiniz oranında bahiş vermek sizin insiyatifinizdedir.